Prewencja onkologiczna

Dermatoskopia to diagnostyka profilaktyczna zmian skórnych wykonywana najczęściej 2 razy do roku u osób, które ze względu na wywiad rodzinny, skłonności dziedziczne lub inne czynniki mogą być zagrożone rozwojem złośliwych zmian nowotworowych .

Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Polega na ocenie skóry całego ciała specjalnym powiększającym urządzeniem i dodatkowo ukazującym skórę w specjalnym świetle. Każdą potencjalnie niebezpieczną zmianę ogląda się szczegółowo. Dermatochirurg na podstawie tego krótkiego badania dokonuje oceny – „jest stabilnie” albo „jest niebezpiecznie”.

Podejrzany „pieprzyk” można sfotografować i umieścić w specjalnym katalogu elektronicznym. Wykorzystując narzędzia internetowe można je porównać ze światową bazą zmian niebezpiecznych.

W przypadku podejrzenia zmian złośliwych lekarz pobiera wycinek i przesyła do badania mikroskopowego. Może również skierować pacjenta do natychmiastowego usunięcia zmiany. W takim przypadku, w naszej klinice taki zabieg chirurgiczny wykonujemy tego samego dnia.